Wolontariat

 Wszystko zaczęło się od Programu Rządowego „Aktywność Społeczna Osób Starszych” (ASOS). Celem tego programu było utworzenie i rozwój wolontariatu w domach pomocy społecznej w województwie pomorskim.

 Od 18.09.2014 do 16.10.2014 , 21 kandydatów na wolontariuszy, którzy zgłosili się do uczestnictwa w szkoleniu, przez 30 godzin szkoleniowych nabywali wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia wolontariatu w naszym Domu. Podnosili umiejętności komunikacyjne, poznawali naszych Mieszkańców, strukturę organizacyjną naszego domu, zasady bezpieczeństwa oraz aspekty prawne pracy wolontaryjnej. Po szkoleniach, podjęliśmy współpracę podpisując porozumienie o wolontariacie w naszym Domu, z połową uczestników !

 Na początku czerwca 2015 r. m.in. z inicjatywy księdza Damiana Kajfasza, weszliśmy we współpracę z grupą młodych wolontariuszy z parafii p.w. Św. Jadwigi Króla Polski. Po szkoleniu z tematyki dotyczącej naszego Domu rozpoczęliśmy współpracę z grupą wspaniałych, młodych ludzi.(podpisaliśmy ponad dwadzieścia porozumień wolontaryjnych)

 W międzyczasie , w związku z umieszczonymi w mediach ogłoszeniami, przybywali do nas nowi, chętni do współpracy wolontariusze.Aktualnie pracę naszego Domu zasila kilkunastu czynnie działających wolontariuszy.

Od ponad 2 lat wolontariat w naszym Domu pełni bardzo ważną funkcję. Dzięki pracy wielu wolontariuszy rehabilitacja społeczna mieszkańców może obejmować jeszcze więcej oddziaływań niż dotychczas.Wolontariusze są dużym wsparciem w pracy z mieszkańcami.Dzięki pomysłom i aktywności kreatywnych wolontariuszy, wielu naszych mieszkańców może pogłębiać własne zainteresowania, pasje oraz realizować marzenia związane z rozwojem własnym (kurs języka angielskiego).

 Zadania, które podejmują wolontariusze to między innymi:

 -wolontariat indywidualny - organizacja czasu wolnego- dotrzymywanie towarzystwa, rozmowa, spacer, wspólne czytanie, oglądanie telewizji, słuchanie radia, przegląd prasy, gry planszowe, gry w karty.

 - prowadzenie „Kółka karcianego i gier planszowych”,

 -comiesięczne spotkania grupy mieszkańców i wolontariuszy grających w „Bingo”,

 -kurs języka angielskiego dla grupy naszych mieszkańców,

 -masaże twarzy, rąk i pleców dla mieszkańców,

 -pomoc w organizacji comiesięcznych urodzin mieszkańców, cyklicznych spotkań przy grillu, festynów, imprez,

 -spotkania przy muzyce z mieszkańcami,

 -wspólne odmawianie różańca,

 -comiesięczne spacery do lasu z grupą mieszkańców.

 Jeśli masz czas, pomysły i chęć pomagania innym, skontaktuj się z nami!!! I Ty też możesz zostać wolontariuszem!!!!

 Kontakt z panią ALEKSANDRĄ FOKS - 602 269 320

                               oraz

z panią ADRIANNĄ ZAKRZEWSKĄ - 501 043 265.

 

 

 

 

Facebook

bip

POTYCZKI 2015

Łasuchowanie na śniadanie.

POGODA